<img height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=324081144652278&amp;ev=PageView&amp;noscript=1">
Hyppää sisältöön
Päivitetty palvelutieto

47 vuotta pankkityötä, muutoksia ja ihmisten kohtaamista

Kun Tiina Ojalammi aloitti työnsä Kauhavan Osuuspankissa 1. kesäkuuta 1979, pankkimaailma näytti hyvin erilaiselta kuin tänään. Säästökirjat täytettiin käsin, palkat laitettiin kirjekuoriin käteisenä ja pankkikortit kulkivat kaupoissa vielä niin sanotun “korttihöylän” kautta.

Nyt 47 vuotta myöhemmin, Tiina jää eläkkeelle POP Pankki Pohjanmaan lakipalveluasiantuntijan tehtävästä – pitkän, monipuolisen ja merkityksellisen uran jälkeen.

tiinan-elakejuhat-2026-01
Tiina haettiin kotoa eläkekahvitukseen varsin näyttävällä menopelillä!

Pankkiura alkoi suoraan koulun jälkeen

Tiina valmistui kauppaopistosta keväällä 1979 ja päätti mennä suoraan kysymään töitä pankista.

– Kävin silloisen johtajan Martti Mansikkamäen puheilla ja kysyin, olisiko minulle töitä. Hän sanoi, että voit aloittaa heti. Ja niin aloitin ensimmäinen kesäkuuta, Tiina kertoo.

Pankki oli hänelle jo entuudestaan tuttu paikka, sillä koko perhe asioi siellä. Hän oli itsekin hakenut pankista ensimmäisen lainansa – 2 000 markkaa ajokorttia varten.

– Jotenkin se maailma kiinnosti. Siitä se ajatus varmaan lähti, että jospa kävisin kysymässä töitä.

Käsityöstä digitaaliseen pankkimaailmaan

Vuonna 1979 pankkityö oli pitkälti käsityötä. Tietokoneita ei ollut, vaan kaikki tehtiin käsin.

– Säästökirjat täytettiin käsin ja vuodenvaihteessa kaikkien korkojen laskenta tehtiin käsipelillä. Silloin töissä meni usein yömyöhään.

Rakennusfirmojen palkat toimitettiin pankkiin tilinauhoina, ja työntekijöiden palkat pakattiin kirjekuoriin käteisenä. Myös pankkikorttien käyttö oli hyvin erilaista.

– Kaupoissa oli sellainen korttihöylä, jolla kortti “höylättiin”, ja siitä jäi kuitti pankille. Kauppiaat toivat ne meille ja me kirjasimme ne käsin järjestelmiin.

Myöhemmin tulivat käteisautomaatit, maksupäätteet ja verkkopankit. Muutoksen mittakaava on ollut valtava.

– Kaikki on automatisoitunut. Olen saanut nähdä pankkialan digitalisoitumisen aina tekoälyyn asti.

Suuria muutoksia pankkialalla

Yksi merkittävimmistä muutoksista oli pankkikorttien ja verkkopankkien yleistyminen. Toinen suuri murros oli siirtyminen euroon vuonna 2002.

– Se oli iso muutos, kun markat jäivät pois ja euro tuli tilalle.

Pitkän uran aikana Tiina työskenteli useiden eri toimitusjohtajien aikana. Hän aloitti uransa Martti Mansikkamäen johdolla, jonka jälkeen pankin johtajaksi tuli vuonna 1984 Seppo Jaakkola. Vuonna 2002 vetovastuun otti Pauli Orrenmaa ja myöhemmin pankin johdossa aloitti nykyinen toimitusjohtaja Hanna Linna.

– Jokainen johtaja on ollut omalla tavallaan tärkeä. Aina on voinut ehdottaa uusia asioita ja kehittää toimintaa eteenpäin, Tiina kertoo.

Tiina muistaa myös ajan, jolloin käteinen raha oli arjen keskiössä.

– Me kuljetimme rahaa salkuissa postiin ja haimme sitä takaisin pankkiin ihan kävellen. Saattoi olla monta sataa tuhatta mukana, eikä sitä edes osannut pelätä.

Myös 1990-luvun lama jäi vahvasti mieleen.

– Asuntolainojen korot nousivat jopa 15–20 prosenttiin. Se oli aikamoista aikaa.

Vuonna 1997 tapahtui myös merkittävä muutos, kun 44 itsenäistä osuuspankkia irtautui OP-ryhmästä ja syntyi paikallisosuuspankki – nykyinen POP Pankki.

– Siinä muuttui järjestelmät ja toimintatavat todella paljon.

Monipuolinen ura johti lakipalveluihin

Tiinan ura ei kulkenut yhtä suoraa linjaa, vaan hän työskenteli vuosien varrella monissa eri tehtävissä: postituksessa, kassalla, lainojen parissa, säästämisen ja sijoittamisen tehtävissä sekä notariaattiasioissa.

Vuodesta 2017 lähtien hän on toiminut lakipalveluasiantuntijana POP Pankki Pohjanmaan lakipalvelutiimissä.

– Yhdessä nykyisen toimitusjohtajamme Hanna Linnan kanssa mietimme, että olisiko tarvetta perustaa ihan oma tiimi hoitamaan notariaattiasioita.

Ajatus kannatti. Alun kahden lakimiehen ja Tiinan muodostamasta kokonaisuudesta on kasvanut kahdeksan hengen tiimi, joka palvelee lakiasioissa kahdeksaa konttoria.

Työtä elämän tärkeimpien asiakirjojen parissa

Lakipalveluasiantuntijan työ ei ole kaikille tuttu, mutta sen merkitys asiakkaalle on usein suuri.

– Teemme esimerkiksi perukirjoja, perinnönjakosopimuksia, testamentteja, edunvalvontavaltakirjoja, avioehtosopimuksia, kauppakirjoja ja lainhuutoja.

Erityisesti kuolinpesiin liittyvät asiat ovat iso osa työtä.

– Ne ovat usein raskaita tilanteita ihmisille, mutta samalla todella tärkeitä. Kun asiakas saa nämä asiat hoidettua omassa pankissaan läheltä ja luotettavasti, sillä on iso merkitys.

Työ vaatii tarkkuutta, mutta myös empatiaa.

– Kyllä sitä on itkettykin monta kertaa asiakkaiden kanssa.

Asiakaskohtaamiset jäävät mieleen

Pitkän uran aikana palautetta ja kohtaamisia on kertynyt paljon.

– Kaikki hyvä palaute jää mieleen. Asiakkaat ovat tuoneet muun muassa kukkia ja suklaata kiitokseksi. Hiljattain eräs asiakas toi minulle likööripullon kiitokseksi hyvästä palvelusta ja oli vielä kirjoittanut siihen käsin kiitoksen. Kyllä sellaiset lämmittävät sydäntä.

Tiinan mukaan juuri ihmiset tekevät työstä merkityksellistä – niin asiakkaat kuin työkaveritkin.

– Työkaverit ovat todella tärkeä osa tätä kaikkea. Meillä on hyvä työyhteisö, ja tämä on ollut vakaa ja turvallinen työpaikka. Minulla ei ole koskaan ollut pelkoa siitä, että työ loppuisi.

Eläkkeelle hyvillä mielin

Kun Tiina nyt jää eläkkeelle, tunnelma on ennen kaikkea kiitollinen.

– Katson taaksepäin todella tyytyväisenä. Olen viihtynyt työssäni ja saanut tehdä niin monenlaista. Se on ollut suuri rikkaus.

Työn ohella elämässä ovat kulkeneet mukana myös perhe, kolme lasta ja kuusi lastenlasta – heinäkuussa seitsemän.

– Siinä sivussa on ehditty mennä kihloihin, naimisiin ja kasvattaa perhe.

tiinan-elakejuhat-2026-02
Tiinan viimeinen työpäivä oli tunteikas. Toimitusjohtaja Hanna Linna luovutti Tiinalle ruusukimpun, jossa oli 47 ruusua – yksi jokaiselle työvuodelle.

Eläkepäiviltä Tiina odottaa ennen kaikkea aikaa liikkumiselle, matkustamiselle, lastenlasten kanssa touhuamiselle ja rakkaalle harrastukselleen – äänikirjoille.

– Kuuntelen niitä todella paljon. Se on melkein intohimo.

Lähes viiden vuosikymmenen mittainen ura kertoo paljon sitoutumisesta, ammattitaidosta ja halusta auttaa ihmisiä. Vaikka Tiina itse suhtautuu saavutuksiinsa vaatimattomasti, hänen työnsä merkitys näkyy lukemattomissa asiakaskohtaamisissa ja elämäntilanteissa, joissa hyvä palvelu on ollut kaikkein tärkeintä.

Haluaisitko tulla POP Pankin asiakkaaksi?

Ota yhteyttä